Güncel Yazılar

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Bugün 4 Şubat 2021. Aynı zamanda Dünya Kanser Günü!

4 Şubat Dünya Kanser Günü ilk defa 2005 yılında Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü tarafından düzenlendi.

- Her yıl dünyada 18 milyon kişi kansere yakalanıyor.

- Ne yazık ki bunların 10 milyonu ölüyor.

- Türkiye'de de her yıl 200 bin kişi kansere yakalanıyor.

- Dünyada yılda 2 milyon kişi akciğer kanserine yakalanıyor.

- Ülkemizde ise yılda 60 - 70 bin kişi akciğer kanserine yakalanıyor.

- Çocukluk çağında en çok lösemi ile,

- Genç erkeklerde en çok testis kanseri ile,

- Genç kadınlarda en çok tiroid kanseri ile,

- Kadınlarda en çok meme kanseri ile,

- Erkeklerde ise en çok akciğer kanseri ile karşılaşıyoruz.

- Akciğer kanseri hem kadınlarda hem de erkeklerde en öldürücü kanser türü.  

Kanserin %90'ı çevresel faktörler ile ortaya çıkmakta. Sadece %10'u genetik faktörlerden kaynaklanıyor. Özellikle sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı, obezite, hareketsizlik, iyonizer radyasyon, kurşun, civa, arsenik gibi maruziyerlerin yanı sıra hava kirliliği ve asbest maruziyeti de başlıca nedenleri arasında gösterilebilir.

Vücudumuzda yer alan milyarlarca hücrenin bildiğiniz gibi her birinin bir görevi bulunmakta. Her bir hücrenin bir süresi var ve bu süre olduğunda planlanmış hücre ölümünün gerçekleşmesi ve hücrenin yok olması gerekiyor. Ancak aynısının da yeniden vücut tarafından yapılması gerekiyor. Aynısı yapılamadığı zaman artık bu bir tümör hücresi oluyor. Vücudun savunma mekanizmaları da bu bozuk hücreleri yakalayıp öldürüyor. Her gün bir çok tümör hücresi vücudumuzda oluşuyor ve savunma mekanızmaları bunları önlüyor. Ancak bir gün savunma mekanizmasından kaç bu tümör hücreleri saklanıp büyüyorlar ve sürekli ikiye bölünüyorlar ve hiç ölmüyorlar... Vücudumuzun bütün enerji kaynaklarını tüketmeye başlıyorlar ve sonu genelde maalesef kötü bitiyor.

Kanseri önleyebilir miyiz? Evet fiziksel aktiviteyi arttırarak, sağlıklı beslenerek ve alkolden uzak durarak kanseri %30 oranında önleyebiliriz. Buna bir de sigarayı eklersek %50 oranında kanseri önlememiz mümkün olacaktır. 

Devamı videomuzda...